Ból świeci na czerwono! Zajmij się mną

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie Peter O’Sullivan, fizjoterapeuta, specjalista od bólu, edukator, naukowiec, który napisał mnóstwo prac badawczych na temat tego co działa w stanach bólowych.
Od kilku lat w mojej pracy zauważyłam powracających pacjentów, klientów i nie wiedziałam dlaczego ? Dlaczego wciąż te same osoby wracają z tymi samymi problemami, bólami ? Zaczęłam zauważać, że manualna terapia, masaże i wiele innych metod fizjoterapeutycznych pomaga na krótki czas, bo wyleczyliśmy tylko obecne objawy a nie przyczyny dzięki którym dany stan bólowy się rozpoczął.
Wtedy właśnie zaczęłam leczyć #LeczyćRuchem, wtedy zobaczyłam, że odpowiedni ruch pomaga każdemu. Człowiek z bólem kręgosłupa, kolana, barku i innych stawów, spina się, zaczyna się blokować przed wieloma ruchami, zaczynają się osłabiać jego mięśnia, a w konsekwencji ból zaczyna się nasilać. Mięśnie przestają być używane, dlatego też się osłabiają i już nie spełniają swojej roli, a ludzie tracą zaufanie do swojego ciała i często przestają być aktywni.
Tak często słyszę, nie mogę robić tego czy tego, bo mnie boli, bo moje ciało nie pozwoli mi na to, bo nie mam siły. Jest to takie przykre, bo coraz częściej bardzo młode osoby, które są mało aktywne zaczynają tak mówić i robić. A osoby które doświadczyły jakiegoś bólu przestają aktywnie funkcjonować , bo obawiają się, że ból powróci. Cóż za mylne myślenie !
Z ciałem jest trochę, jak z samochodem, nie uprzedmiotawiam ciała, bo wiem jakie jest ważne, po prostu chcę w bardzo prosty sposób wytłumaczyć jak się pracuje z ciałem. Wracając do wątku silnika…., samochód potrzebuje przeglądu co rok, aby sprawdzić czy wszystkie parametry są w normie. W ciele każdy staw ,w każdym roku powinien #ByćSprawdzony. Aby auto jechało trzeba wlać paliwo. Naszym paliwem właśnie jest #ZdroweJedzenie, takie, które da nam energię do życia, nie takie które nas osłabi. To tak jak z paliwem na podrabianym paliwie, auto traci moc, my na cukierkach, chipsach czy fast foodach też nigdzie nie zajedziemy, ciało potrzebuje odpowiedniego paliwa, żeby się regenerować i mieć siłę by funkcjonować. Kolejny ważny aspekt to wymiana oleju po przejechaniu 2000 km, a czy Ty regenerujesz swoje ciało po ciężkim okresie w życiu ? Po godzinach spędzonych w pracy na krześle, albo w samochodzie?
Przestaliśmy dbać o nasze ciało ☹ A #Ból jest czerwoną lampką, która mówi do Ciebie zaopiekuj się mną, odpocznij, rozluźnij mnie…Nie znaczy to, że masz zmienić samochód na nowy. To znaczy, że masz się nim zaopiekować i sprawdzić co się dzieje.
Dlatego ćwiczenia mają na celu rozluźnianie mięśni i powięzi w taki sposób, aby stawy mogły funkcjonować w pełnym ich zakresie, bo na spiętym ciele nawet nie ma jak pracować. Następnie trzeba poruszać swoim ciałem tak, aby uruchomić mięśnie, które przestałeś/łaś używać z powodu bólu, bądź dlatego, że po prostu się nie ruszałeś/łaś. Wykonujemy ćwiczenia tak, aby naśladować nasz codzienny wzorzec ruchowy po to bym móc lepiej funkcjonować w życiu codziennym.
Najlepszym przykładem jest mój klient, który przyszedł do mnie z bólem kolana. Był już po dwóch operacjach rekonstrukcji kolana, stracił zaufanie do swoich nóg. Bał się nawet stanąć na stopień operowaną nogą, a to dlatego że nie miał mocy w tej nodze, stracił siłę mięśni, gdyż bał się ją używać, bo używanie tej nogi kojarzyło mu się z bólem. Zbudowaliśmy najpierw #SiłęMięśni nóg, potem zaczęliśmy trenować całe ciało, po pół roku treningów Klient nie tylko wzmocnił całe ciało, ale zaczął #BiegaćWZawodach.
Wiele osób z bólem pleców, czasem po zwykłym przeciążeniu kręgosłupa przestaje jego używać. Usztywnia tak, że używa kręgosłup jako jedną całość a nie elementy. A przecież kręgosłup człowieka składa się z 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych i 5 kręgów lędźwiowych, przy czym każdy mają mnóstwo ruchów w wielu kierunkach, więc dlaczego nie używamy naszego kręgosłupa? Dlaczego ruch naszego kręgosłupa kończy się tylko na pochyleniu do przodu jeszcze usztywniając przy tym całe plecy ?! Dlaczego?
Dlatego właśnie pokochałam #PILATES, gdyż jest to metoda, która porusza naszym kręgosłupem w wielu kierunkach, przywraca funkcjonalność i pokazuje nam ile nasze ciało, ile nasz kręgosłup jest w stanie zrobić. W tej metodzie często wracamy do pierwotnych ruchów dziecka po to by rozluźnić i wzmocnić nasze dorosłe już ciało. A dzięki poruszeniu tak wielu struktur na raz staje się one #WolneOdBólu 💚
Wasza Anna